Dnia 21 marca w naszej szkole miał miejsce wiosenny Dzień Talentów. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na rozpoczęcie uroczystości, podziwiając Marzanny, które stanowiły niezwykłą dekorację.
Prowadzący akademię na początku przedstawili członków jury, które miało oceniać poszczególne występy. W komisji – oprócz nauczycieli – zasiedli również przedstawiciele uczniów. Prezentacje były oceniane w skali od 0 do 6 punktów. Każda klasa przygotowała na tę okazję pokaz talentu. Najwięcej było występów tanecznych. Wszystkie pokazy zdolności i umiejętności zostały ocenione bardzo wysoko – punktacja poszczególnych członków jury nie zeszła poniżej 4 punktów. Pani dyrektor najbardziej spodobał się występ uczennicy klasy III gimnazjum. W przerwie, kiedy jury zliczało punkty, wszyscy uczniowie zaśpiewali piosenkę o wiośnie. Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach wiekowych.
Po rozdaniu dyplomów oraz nagród został rozstrzygnięty konkurs na najładniejszą Marzannę. Wygrała klasa „0” z Marzaną o imieniu Wiesia.
tekst: Monika Bliźniak
W lutym tego roku zima rozgościła się u nas na dobre. Spadł śnieg, chwycił mróz, pojawiły się prześliczne krajobrazy za oknem. Aura zachęciła uczniów naszej szkoły do wyjazdu na narty do Puław Górnych, gdzie można znaleźć świetne warunki do zimowego, aktywnego wypoczynku.
Chętni uczniowie szkoły podstawowej i naszego gimnazjum dwukrotnie wyjeżdżali do znajdującego się tam ośrodka sportowego pod opieką instruktora narciarskiego – pana Pawła Pufki oraz p. Jolanty Stawarz. Największy zapał narciarski wykazała klasa IV szkoły podstawowej, która w stuprocentowym składzie i z wielkim zaangażowaniem doskonaliła swoje umiejętności sportowe, bawiąc się i integrując jednocześnie.
Rekolekcje wielkopostne w Kościele rzymskokatolickim to niezwykły okres. Podczas kilku magicznych dni możemy przeżyć odnowę duchową. Mamy szansę oczyścić naszą duszę z toksyn, jakimi są: grzech, zwątpienie czy utrata – w jakimś stopniu – wiary.
Rekolekcje szkolne w naszej parafii odbywały się w dniach od 15 do 17 lutego. Prowadził je ksiądz Artur Ważny. Uczestniczyli w nich uczniowie ze szkół w Niebylcu, Konieczkowej i Gwoździance.
Pierwszego dnia po mszy świętej, którą urozmaicały pieśni śpiewane przez scholę, odbyły się nauki dla młodzieży. Ksiądz opowiadał historię o Małym Księciu. Wszyscy uważnie słuchali jego opowieści. Rekolekcjonista mówił, że Bóg nas wszystkich kocha, lecz wiele osób odrzuca Jego miłość. Ksiądz Artur przyniósł ze sobą różę i pokazywał, co się stanie, gdy z powodu różnych problemów stracimy wiarę w miłość.
Uczennica klasy III gimnazjum Sylwia Drozd zajęła I miejsce w wojewódzkim konkursie plastycznym "HERB OJEGO RODU", organizowanym przez Archiwum Państwowe w Rzeszowie.
W sobotę 17 marca 2018 r. odbyła się uroczystość wręczenia laureatom pamiątkowych dyplomów oraz nagród rzeczowych. Otwarta została także wystawa wyróżnionych prac. Wystawę tę można zwiedzać do dnia 13 kwietnia 2018r. w Archiwum Państwowym w Rzeszowie.
Gratulacje należą się również trzem uczennicom naszej szkoły tj. Patrycji Wiśniowskiej z kl. VI, Aleksandrze Bujak z kl. III G oraz Aleksandrze Soboń z klasy III G, których prace zostały także wyróżnione i wyeksponowane na tej wystawie.
21 lutego w naszej szkole miały miejsce warsztaty profilaktyczne, dzięki którym mogliśmy się dowiedzieć wiele ciekawych i pouczających rzeczy.
Spotkanie podzielone było na dwie części. Pierwsza, przeznaczona dla młodszych uczniów, miała charakter przedstawienia i dotyczyła bezpiecznego poruszania się po drodze. Aktorzy przebrani za czarodzieja i zebrę potrafili nawiązać kontakt z dziećmi, którym spodobała się inscenizacja, a także ciekawa, kolorowa scenografia.
Warsztaty dla starszych poruszały różne problemy, m.in. uzależnień, niezdrowej żywności, chemicznych dodatków znajdujących się w kosmetykach. Prowadzący zgłębiali te tematy, pokazując zdjęcia i prezentując wyniki badań. Omawiali różne zachowania – np. palenie papierosów i wiążące się z tym konsekwencje. Podczas występu do współpracy zaproszono uczniów, zachęcano do zadawania pytań i rozmów.
Spotkanie – zainicjowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – pokazało, z jakimi zagrożeniami mogą zetknąć się dzieci i młodzież. Zostały także omówione konsekwencje różnych czynów. Dzięki temu tematyka warsztatów była dla wszystkich przydatna i pouczająca.
tekst: Jadwiga Domaradzka, Natalia Zegar
22 grudnia był ostatnim dniem nauki przed świętami Bożego Narodzenia. W salach lekcyjnych i na korytarzach naszej szkoły stały udekorowane choinki, które swoim wesołym, migoczącym światłem przypominały wszystkim o zbliżającej się przerwie świątecznej.
Po kilku lekcjach nauczyciele, uczniowie i przedstawiciele rodziców zebrali się na hali gimnastycznej, by obejrzeć jasełka przygotowane przez klasy I-III. Panie – uczące w tych oddziałach – wykonały piękne stroje dla małych aktorów oraz dekoracje. Wszyscy uczestniczący w jasełkach uczniowie zaprezentowali się z jak najlepszej strony. Zaprezentowali opowieść o narodzeniu Jezusa oraz o tym, jak powinniśmy przeżyć ten wyjątkowy czas.
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, w którym każdy z nas odczuwa ogromną potrzebę dzielenia się z innymi. Nasza szkoła przyłączyła się do akcji „Święty Mikołaj dla Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci”. W ramach charytatywnej pomocy uczniowie wraz ze swoimi rodzicami oraz wychowawcami klas zebrali wspaniałe dary dla chorych dzieci: środki czystości, artykuły spożywcze, odzież, ręczniki oraz kosmetyki. Ku uciesze wszystkich i wspólnemu zaangażowaniu nazbierało się tego naprawdę sporo:). W okresie przedświątecznym paczka została dostarczona do podopiecznych rzeszowskiego hospicjum. Praca była sprawnie zorganizowana i przebiegała w nadzwyczaj miłej atmosferze.
Ale to jeszcze nie wszystko:). W tym roku po raz pierwszy w ramach charytatywnej akcji „Misie Ratownicie” uczniowie naszej szkoły postanowili oddać znaczną część swoich pluszowych zabawek na rzecz dzieci, które zostały poszkodowane w wypadkach.
Od słów „Żeby Polska, żeby Polska! Żeby Polska była Polską!” rozpoczęliśmy uroczyste świętowanie 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy II Gimnazjum przygotowali akademię, w której zabrali nas w podróż do przeszłości. Na kolejnych stacjach historii opowiedzieli nam o rozbiorach Polski, Powstaniach: Kościuszkowskim, Listopadowym i Styczniowym, Pierwszej Wojnie Światowej i o nieustających staraniach bohaterskich Polaków o odzyskanie wolności. W dowód uznania dla przodków walczących o wolność uczniowie zapalili symboliczny znicz pamięci i wspólnie ze zgromadzonymi uczniami oraz nauczycielami odśpiewali hymn narodowy. Na zakończenie uroczystości wybrzmiały słowa pieśni:
W dniu 17 października 2017 r., w Szkole Podstawowej nr 2 w Lutczy, odbyły się drużynowe igrzyska młodzieży szkolnej w szachach. W tym roku wystartowało 6 szkół podstawowych z naszej gminy: SP w Gwoźnicy D., SP w Gwoźnicy G., SP z Połomi, SPnr 2 z Lutczy, SP z Jawornika i SP z Niebylca. Rozegrano 5 rund, tempem 10 minut na zawodnika. Naszą szkołę reprezentowali: Jakub Haduch, Maciej Walus, Katarzyna Czurczak i Wiktoria Dudzińska.
Wyniki drużynowych zawodów szachowych:
I miejsce - SP z Niebylca, II miejsce - SP z Gwoźnicy Górnej i III miejsce - SP z Połomi.
Wszystkim drużynom serdecznie gratulujemy.
12 kwietnia nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników Szkolnego Konkursu Literackie…
Świętując Dzień Edukacji Narodowej, nasza hala sportowa przeobraziła się w studi…
Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród, nie damy pogrześć mowy. Polski my naród, polsk…
W dniu 10 listopada 2016r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazj…
Dyrektor Zespołu Szkół im. ks. Jana Twardowskiego, Rada Pedagogiczna i&nb a Rodz…